| Product Name | CLC7A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP12145 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 27 |
| Gene ID | CLEC7A BGR CLECSF12 DECTIN1 UNQ539/PRO1082 |
| Background | C-type lectin domain family 7 member A(CLEC7A) Homo sapiens This gene encodes a member of the C-type lectin/C-type lectin-like domain (CTL/CTLD) superfamily. The encoded glycoprotein is a small type II membrane receptor with an extracellular C-type lectin-like domain fold and a cytoplasmic domain with an immunoreceptor tyrosine-based activation motif. It functions as a pattern-recognition receptor that recognizes a variety of beta-1,3-linked and beta-1,6-linked glucans from fungi and plants, and in this way plays a role in innate immune response. Alternate transcriptional splice variants, encoding different isoforms, have been characterized. This gene is closely linked to other CTL/CTLD superfamily members on chromosome 12p13 in the natural killer gene complex region. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |