| Product Name | CLC1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP12051 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 30 |
| Gene ID | CLEC1A CLEC1 UNQ569/PRO1131 |
| Background | C-type lectin domain family 1 member A(CLEC1A) Homo sapiens This gene encodes a member of the C-type lectin/C-type lectin-like domain (CTL/CTLD) superfamily. Members of this family share a common protein fold and have diverse functions, such as cell adhesion, cell-cell signaling, glycoprotein turnover, and roles in inflammation and immune response. The encoded protein may play a role in regulating dendritic cell function. This gene is closely linked to other CTL/CTLD superfamily members on chromosome 12p13 in the natural killer gene complex region. Alternative splicing results in multiple transcript variants. [provided by RefSeq, Jul 2014], |
| Type | polyclonal |