| Product Name | CL12A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP12029 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 29 |
| Gene ID | CLEC12A CLL1 DCAL2 MICL |
| Background | C-type lectin domain family 12 member A(CLEC12A) Homo sapiens This gene encodes a member of the C-type lectin/C-type lectin-like domain (CTL/CTLD) superfamily. Members of this family share a common protein fold and have diverse functions, such as cell adhesion, cell-cell signaling, glycoprotein turnover, and roles in inflammation and immune response. The protein encoded by this gene is a negative regulator of granulocyte and monocyte function. Several alternatively spliced transcript variants of this gene have been described, but the full-length nature of some of these variants has not been determined. This gene is closely linked to other CTL/CTLD superfamily members in the natural killer gene complex region on chromosome 12p13. [provided by RefSeq, May 2011], |
| Type | polyclonal |