| Product Name | C2D1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11872 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 104 |
| Gene ID | CC2D1A AKI1 |
| Background | coiled-coil and C2 domain containing 1A(CC2D1A) Homo sapiens This gene encodes a transcriptional repressor that binds to a conserved 14-bp 5'-repressor element and regulates expression of the 5-hydroxytryptamine (serotonin) receptor 1A gene in neuronal cells. The DNA binding and transcriptional repressor activities of the protein are inhibited by calcium. A mutation in this gene results in nonsyndromic mental retardation-3.[provided by RefSeq, Oct 2009], |
| Type | polyclonal |