| Product Name | MOB1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11765 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 23 |
| Gene ID | MOB1A C2orf6 MOB4B MOBK1B MOBKL1B |
| Background | MOB kinase activator 1A(MOB1A) Homo sapiens The protein encoded by this gene is a component of the Hippo signaling pathway, which controls organ size and tumor growth by enhancing apoptosis. Loss of the encoded protein results in cell proliferation and cancer formation. The encoded protein is also involved in the control of microtubule stability during cytokinesis. Several transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene. [provided by RefSeq, Nov 2015], |
| Type | polyclonal |