| Product Name | FN3K Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11762 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 33 |
| Gene ID | FN3K |
| Background | fructosamine 3 kinase(FN3K) Homo sapiens A high concentration of glucose can result in non-enzymatic oxidation of proteins by reaction of glucose and lysine residues (glycation). Proteins modified in this way, fructosamines, are less active or functional. This gene encodes an enzyme which catalyzes the phosphorylation of fructosamines which may result in deglycation. [provided by RefSeq, Feb 2012], |
| Type | polyclonal |