| Product Name | FA58A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11648 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 27 |
| Gene ID | FAM58A |
| Background | family with sequence similarity 58 member A(FAM58A) Homo sapiens Mutations in this gene have been shown to cause an X-linked dominant STAR syndrome that typically manifests syndactyly, telecanthus and anogenital and renal malformations. The protein encoded by this gene contains a cyclin-box-fold domain which suggests it may have a role in controlling nuclear cell division cycles. Alternative splicing results in multiple transcript variants encoding distinct isoforms. [provided by RefSeq, Oct 2008], |
| Type | polyclonal |