| Product Name | UBE2K Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11558 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 22 |
| Gene ID | UBE2K HIP2 LIG |
| Background | ubiquitin conjugating enzyme E2 K(UBE2K) Homo sapiens The protein encoded by this gene belongs to the ubiquitin-conjugating enzyme family. This protein interacts with RING finger proteins, and it can ubiquitinate huntingtin, the gene product for Huntington's disease. Known functions for this protein include a role in aggregate formation of expanded polyglutamine proteins and the suppression of apoptosis in polyglutamine diseases, a role in the dislocation of newly synthesized MHC class I heavy chains from the endoplasmic reticulum, and involvement in foam cell formation. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been identified for this gene. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |