| Product Name | SV2A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11439 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 81 |
| Gene ID | SV2A KIAA0736 PSEC0174 |
| Background | synaptic vesicle glycoprotein 2A(SV2A) Homo sapiens The protein encoded by this gene is one of three related synaptic vesicle proteins. The encoded protein may interact with synaptotagmin to enhance low frequency neurotransmission in quiescent neurons. [provided by RefSeq, Jun 2016], |
| Type | polyclonal |