| Product Name | SCN3A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11389 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 220 |
| Gene ID | SCN3A KIAA1356 NAC3 |
| Background | sodium voltage-gated channel alpha subunit 3(SCN3A) Homo sapiens Voltage-gated sodium channels are transmembrane glycoprotein complexes composed of a large alpha subunit with 24 transmembrane domains and one or more regulatory beta subunits. They are responsible for the generation and propagation of action potentials in neurons and muscle. This gene encodes one member of the sodium channel alpha subunit gene family, and is found in a cluster of five alpha subunit genes on chromosome 2. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |