| Product Name | SH21A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11350 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 14 |
| Gene ID | SH2D1A DSHP SAP |
| Background | SH2 domain containing 1A(SH2D1A) Homo sapiens This gene encodes a protein that plays a major role in the bidirectional stimulation of T and B cells. This protein contains an SH2 domain and a short tail. It associates with the signaling lymphocyte-activation molecule, thereby acting as an inhibitor of this transmembrane protein by blocking the recruitment of the SH2-domain-containing signal-transduction molecule SHP-2 to its docking site. This protein can also bind to other related surface molecules that are expressed on activated T, B and NK cells, thereby modifying signal transduction pathways in these cells. Mutations in this gene cause lymphoproliferative syndrome X-linked type 1 or Duncan disease, a rare immunodeficiency characterized by extreme susceptibility to infection with Epstein-Barr virus, with symptoms including severe mononucleosis and malignant lymphoma. Multiple transcript variants encoding different isoforms have been f |
| Type | polyclonal |