| Product Name | RAB8A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11244 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 22 |
| Gene ID | RAB8A MEL RAB8 |
| Background | RAB8A, member RAS oncogene family(RAB8A) Homo sapiens The protein encoded by this gene is a member of the RAS superfamily which are small GTP/GDP-binding proteins with an average size of 200 amino acids. The RAS-related proteins of the RAB/YPT family may play a role in the transport of proteins from the endoplasmic reticulum to the Golgi and the plasma membrane. This protein shares 97%, 96%, and 51% similarity with the dog RAB8, mouse MEL, and mouse YPT1 proteins, respectively and contains the 4 GTP/GDP-binding sites that are present in all the RAS proteins. The putative effector-binding site of this protein is similar to that of the RAB/YPT proteins. However, this protein contains a C-terminal CAAX motif that is characteristic of many RAS superfamily members but which is not found in YPT1 and the majority of RAB proteins. Although this gene was isolated as a transforming gene from a melanoma cell line, no linkage between MEL and malign |
| Type | polyclonal |