| Product Name | RB27A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11230 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 24 |
| Gene ID | RAB27A RAB27 |
| Background | RAB27A, member RAS oncogene family(RAB27A) Homo sapiens The protein encoded by this gene belongs to the small GTPase superfamily, Rab family. The protein is membrane-bound and may be involved in protein transport and small GTPase mediated signal transduction. Mutations in this gene are associated with Griscelli syndrome type 2. Alternative splicing occurs at this locus and four transcript variants encoding the same protein have been identified. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |