| Product Name | RAB1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11226 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 22 |
| Gene ID | RAB1A RAB1 |
| Background | RAB1A, member RAS oncogene family(RAB1A) Homo sapiens This gene encodes a member of the Ras superfamily of GTPases. Members of the gene family cycle between inactive GDP-bound and active GTP-bound forms. This small GTPase controls vesicle traffic from the endoplasmic reticulum to the Golgi apparatus. Multiple alternatively spliced transcript variants have been identified for this gene which encode different protein isoforms. [provided by RefSeq, Oct 2008], |
| Type | polyclonal |