| Product Name | RGF1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11215 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 52 |
| Gene ID | RASGEF1A |
| Background | function:Guanine nucleotide exchange factor (GEF) for KRAS, HRAS, and NRAS (in vitro). Plays a role in cell migration.,similarity:Contains 1 N-terminal Ras-GEF domain.,similarity:Contains 1 Ras-GEF domain.,tissue specificity:Detected in brain and spinal cord. Highly expressed in a number of intrahepatic cholangiocarcinoma tissue biopsies., |
| Type | polyclonal |