| Product Name | S1A7A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11177 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 11 |
| Gene ID | S100A7A S100A15 S100A7L1 |
| Background | function:May be involved in epidermal differentiation and inflammation and might therefore be important for the pathogenesis of psoriasis and other diseases.,similarity:Belongs to the S-100 family.,similarity:Contains 2 EF-hand domains.,tissue specificity:Overexpressed in psoriasis., |
| Type | polyclonal |