| Product Name | PPR1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11166 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 18 |
| Gene ID | PPP1R1A IPP1 |
| Background | function:Inhibitor of protein-phosphatase 1. This protein may be important in hormonal control of glycogen metabolism. Hormones that elevate intracellular cAMP increase I-1 activity in many tissues. I-1 activation may impose cAMP control over proteins that are not directly phosphorylated by PKA. Following a rise in intracellular calcium, I-1 is inactivated by calcineurin (or PP2B). Does not inhibit type-2 phosphatases.,PTM:Phosphorylation of Thr-35 is required for activity.,similarity:Belongs to the protein phosphatase inhibitor 1 family.,subunit:Interacts with PPP1R15A., |
| Type | polyclonal |