| Product Name | UBE2W Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11162 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 16 |
| Gene ID | UBE2W UBC16 |
| Background | ubiquitin conjugating enzyme E2 W (putative)(UBE2W) Homo sapiens This gene encodes a nuclear-localized ubiquitin-conjugating enzyme (E2) that, along with ubiquitin-activating (E1) and ligating (E3) enzymes, coordinates the addition of a ubiquitin moiety to existing proteins. The encoded protein promotes the ubiquitination of Fanconi anemia complementation group proteins and may be important in the repair of DNA damage. There is a pseudogene for this gene on chromosome 1. Alternative splicing results in multiple transcript variants. [provided by RefSeq, Aug 2012], |
| Type | polyclonal |