| Product Name | PR40A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11154 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 105 |
| Gene ID | PRPF40A FBP11 FLAF1 FNBP3 HIP10 HYPA HSPC225 |
| Background | domain:The WW domains are essential for localization to nuclear speckles.,function:Binds to WASL/N-WASP and suppresses its translocation from the nucleus to the cytoplasm, thereby inhibiting its cytoplasmic function (By similarity). May be involved in pre-mRNA splicing.,sequence caution:Contaminating sequence. Potential poly-A sequence starting in position 409.,sequence caution:Contaminating sequence. Potential poly-A sequence.,similarity:Belongs to the PRPF40 family.,similarity:Contains 2 WW domains.,similarity:Contains 5 FF domains.,subunit:Interacts with the N-terminus of HTT. Interacts with the phosphorylated carboxyterminal domain of POLR2A. Interacts with SF1, SRPK1 CARD8, ATBF1 and MECP2 (By similarity). Interacts through the WW domains with formin proline-rich regions and with WASL/N-WASP.,tissue specificity:Widely expressed., |
| Type | polyclonal |