| Product Name | ATP4A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11149 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 113 |
| Gene ID | ATP4A |
| Background | ATPase H+/K+ transporting alpha subunit(ATP4A) Homo sapiens The protein encoded by this gene belongs to a family of P-type cation-transporting ATPases. The gastric H+, K+-ATPase is a heterodimer consisting of a high molecular weight catalytic alpha subunit and a smaller but heavily glycosylated beta subunit. This enzyme is a proton pump that catalyzes the hydrolysis of ATP coupled with the exchange of H(+) and K(+) ions across the plasma membrane. It is also responsible for gastric acid secretion. This gene encodes a catalytic alpha subunit of the gastric H+, K+-ATPase. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |