| Product Name | P4K2A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP11099 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 52 |
| Gene ID | PI4K2A |
| Background | phosphatidylinositol 4-kinase type 2 alpha(PI4K2A) Homo sapiens Phosphatidylinositolpolyphosphates (PtdInsPs) are centrally involved in many biologic processes, ranging from cell growth and organization of the actin cytoskeleton to endo- and exocytosis. PI4KII phosphorylates PtdIns at the D-4 position, an essential step in the biosynthesis of PtdInsPs (Barylko et al., 2001 [PubMed 11244087]).[supplied by OMIM, Mar 2008], |
| Type | polyclonal |