| Product Name | MYO7A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10966 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 243 |
| Gene ID | MYO7A USH1B |
| Background | myosin VIIA(MYO7A) Homo sapiens This gene is a member of the myosin gene family. Myosins are mechanochemical proteins characterized by the presence of a motor domain, an actin-binding domain, a neck domain that interacts with other proteins, and a tail domain that serves as an anchor. This gene encodes an unconventional myosin with a very short tail. Defects in this gene are associated with the mouse shaker-1 phenotype and the human Usher syndrome 1B which are characterized by deafness, reduced vestibular function, and (in human) retinal degeneration. Alternative splicing results in multiple transcript variants. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |