| Product Name | MYO1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10960 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 114 |
| Gene ID | MYO1A MYHL |
| Background | myosin IA(MYO1A) Homo sapiens This gene encodes a member of the myosin superfamily. The protein represents an unconventional myosin; it should not be confused with the conventional skeletal muscle myosin-1 (MYH1). Unconventional myosins contain the basic domains characteristic of conventional myosins and are further distinguished from class members by their tail domains. They function as actin-based molecular motors. Mutations in this gene have been associated with autosomal dominant deafness. Alternatively spliced variants have been found for this gene. [provided by RefSeq, Dec 2011], |
| Type | polyclonal |