| Product Name | LS14A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10891 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 50 |
| Gene ID | LSM14A C19orf13 FAM61A RAP55 RAP55A |
| Background | LSM14A, mRNA processing body assembly factor(LSM14A) Homo sapiens Sm-like proteins were identified in a variety of organisms based on sequence homology with the Sm protein family (see SNRPD2; 601061). Sm-like proteins contain the Sm sequence motif, which consists of 2 regions separated by a linker of variable length that folds as a loop. The Sm-like proteins are thought to form a stable heteromer present in tri-snRNP particles, which are important for pre-mRNA splicing.[supplied by OMIM, Mar 2008], |
| Type | polyclonal |