| Product Name | LIN7A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10878 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 25 |
| Gene ID | LIN7A MALS1 VELI1 |
| Background | lin-7 homolog A, crumbs cell polarity complex component(LIN7A) Homo sapiens The protein encoded by this gene is involved in generating and maintaining the asymmetric distribution of channels and receptors at the cell membrane. The encoded protein also is required for the localization of some specific channels and can be part of a protein complex that couples synaptic vesicle exocytosis to cell adhesion in the brain. [provided by RefSeq, May 2016], |
| Type | polyclonal |