| Product Name | PDE7A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10821 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Rat,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 53 |
| Gene ID | PDE7A |
| Background | phosphodiesterase 7A(PDE7A) Homo sapiens The protein encoded by this gene belongs to the cyclic nucleotide phosphodiesterase (PDE) family, and PDE7 subfamily. This PDE hydrolyzes the second messenger, cAMP, which is a regulator and mediator of a number of cellular responses to extracellular signals. Thus, by regulating the cellular concentration of cAMP, this protein plays a key role in many important physiological processes. Alternatively spliced transcript variants encoding different isoforms have been described for this gene. [provided by RefSeq, Jul 2011], |
| Type | polyclonal |