| Product Name | SAR1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10806 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 21 |
| Gene ID | SAR1A SAR1 SARA SARA1 |
| Background | function:Involved in transport from the endoplasmic reticulum to the Golgi apparatus (By similarity). Required to maintain SEC16A localization at discrete locations on the ER membrane perhaps by preventing its dissociation. SAR1A-GTP-dependent assembly of SEC16A on the ER membrane forms an organized scaffold defining endoplasmic reticulum exit sites (ERES).,similarity:Belongs to the small GTPase superfamily.,similarity:Belongs to the small GTPase superfamily. SAR1 family., |
| Type | polyclonal |