| Product Name | PDE5A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10641 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 96 |
| Gene ID | PDE5A PDE5 |
| Background | phosphodiesterase 5A(PDE5A) Homo sapiens This gene encodes a cGMP-binding, cGMP-specific phosphodiesterase, a member of the cyclic nucleotide phosphodiesterase family. This phosphodiesterase specifically hydrolyzes cGMP to 5'-GMP. It is involved in the regulation of intracellular concentrations of cyclic nucleotides and is important for smooth muscle relaxation in the cardiovascular system. Alternative splicing of this gene results in three transcript variants encoding distinct isoforms. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |