| Product Name | PDE2A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10639 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 103 |
| Gene ID | PDE2A |
| Background | alternative products:Additional isoforms seem to exist. Experimental confirmation may be lacking for some isoforms,catalytic activity:Nucleoside 3',5'-cyclic phosphate + H(2)O = nucleoside 5'-phosphate.,function:Hydrolyzes both cyclic AMP (cAMP) and cyclic GMP (cGMP).,similarity:Belongs to the cyclic nucleotide phosphodiesterase family.,similarity:Contains 2 GAF domains.,subunit:Homodimer.,tissue specificity:Expressed in brain and to a lesser extent in heart, placenta, lung, skeletal muscle, kidney and pancreas., |
| Type | polyclonal |