| Product Name | PDE1A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10577 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 58 |
| Gene ID | PDE1A |
| Background | phosphodiesterase 1A(PDE1A) Homo sapiens Cyclic nucleotide phosphodiesterases (PDEs) play a role in signal transduction by regulating intracellular cyclic nucleotide concentrations through hydrolysis of cAMP and/or cGMP to their respective nucleoside 5-prime monophosphates. Members of the PDE1 family, such as PDE1A, are Ca(2+)/calmodulin (see CALM1; MIM 114180)-dependent PDEs (CaM-PDEs) that are activated by calmodulin in the presence of Ca(2+) (Michibata et al., 2001 [PubMed 11342109]; Fidock et al., 2002 [PubMed 11747989]).[supplied by OMIM, Oct 2009], |
| Type | polyclonal |