| Product Name | RS15A Polyclonal Antibody |
| Cat Number | HR1AP10421 |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB,ELISA |
| Species Reactivity | Human,Mouse,Rat |
| Storage | -20°C/1 year |
| Purification | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band | 14 |
| Gene ID | RPS15A OK/SW-cl.82 |
| Background | ribosomal protein S15a(RPS15A) Homo sapiens Ribosomes, the organelles that catalyze protein synthesis, consist of a small 40S subunit and a large 60S subunit. Together these subunits are composed of 4 RNA species and approximately 80 structurally distinct proteins. This gene encodes a ribosomal protein that is a component of the 40S subunit. The protein belongs to the S8P family of ribosomal proteins. It is located in the cytoplasm. As is typical for genes encoding ribosomal proteins, there are multiple processed pseudogenes of this gene dispersed through the genome. [provided by RefSeq, Jul 2008], |
| Type | polyclonal |